Waluty

Co to jest kaszerowanie - definicja i znaczenie

W czasach, gdy opakowaniu przypisuje się wyjątkową wartość, kaszerowanie staje się szczególnie ważnym etapem procesu produkcyjnego. Zabieg ten polega przede wszystkim na podniesieniu walorów estetycznych opakowania, a także - w konsekwencji - na jego częściowym wzmocnieniu.

Kaszerowanie a laminowanie - podobieństwa i różnice

Z technicznego punktu widzenia pudełka kaszerowane to nic innego, jak opakowania składające się z minimum dwóch warstw różnych materiałów. Efektem tego połączenia jest stworzenie grubego i wytrzymałego tworzywa. Tak, proces ten nieodłącznie kojarzy się z laminowaniem. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że obydwa te pojęcia są w pewnym sensie swoimi synonimami. W praktyce różnią się one drobnymi szczegółami. Otóż laminowanie - z definicji - to proces polegający na pokryciu materiału za pomocą chroniącej go przed wilgocią folii. W przypadku kaszerowania opakowanie pokryte jest warstwą papieru, kartonu, a nawet tektury.

Technologiczne zastosowanie kaszerowania

Celem kaszerowania jest wzbogacenie opakowania o dodatkową, atrakcyjniejszą szatę graficzną, a także jego wzmocnienie i pogrubienie. Proces ten znajduje swe zastosowanie np. w produkcji książeczek dla dzieci, które dzięki temu są znacznie trwalsze. Opakowania kaszerowane można tłoczyć (bez ryzyka ich przebicia), a także wzbogacać o dodatkowe informacje dostępne na dołączonych etykietach. W ten sposób można tworzyć opakowania z efektem kolorowych brzegów, a także stronice w książkach, w których zawarto dodatkowe okienka informacyjne.

Kaszerowanie a dostępne materiały

W zależności od potrzeb, kaszerowanie polega na łączeniu ze sobą kilku różnych rodzajów tworzyw. Najczęściej mają one postać:

  • dwóch, połączonych ze sobą zadrukowanych kartonów,
  • zadrukowanej falistej tektury i kartonu,
  • zadrukowanej mikrofali i kartonu,
  • zadrukowanego, grubego kartonu z cienkim papierem powlekanym,
  • zadrukowanego kartonu z drugą warstwą kartonową o bardzo dużej grubości.

Proces kaszerowania od podstaw

Technologia kaszerowania wymaga zastosowania specjalnych maszyn, czyli tzw. kaszerówek. Posiadają one specjalne wałki klejowe, które nanoszą klej na kaszerowany wyrób papierowy. Następnie na przygotowaną w ten sposób powierzchnię nakłada się drugą (lub trzecią) warstwę papieru, uzyskując w ten sposób pożądany efekt. Wykorzystywany w tym celu klej może być stosowany na ciepło lub zimno. Co ciekawe, jest to coraz częściej produkt pochodzenia naturalnego, który zawiera m.in. skrobię ziemniaczaną. Dzięki temu jest on odporny na działanie niskich i wysokich temperatur.

Podsumowując, kaszerowanie to ciekawy sposób wykończenia powierzchni papierowych, który zwykle przeprowadza się na papierze o dość wysokiej gramaturze.


Powrót do wszystkich
Rozwiń stopkę Zwiń stopkę
Kliknij, aby zamknąć podgląd produktu