Waluty

Zabawki dla dzieci z kartonu - kreatywny czas

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez kolorowych, pięknych zabawek. A jednak okazuje się, że dzieci równie chętnie, co drogimi, kolorowymi klockami i lalkami, bawią się przedmiotami codziennego użytku, a nawet kartonami.

Pudło z kartonu – doskonały sposób na dobrą zabawę dla maluchów

Pudełka kartonowe to świetny materiał, który można wykorzystać do wielu zabaw. Małe dzieci chętnie segregują drobne przedmioty z wykorzystaniem niewielkich kartonów po butach czy ubraniach. Doskonale bawią się również w „chowanego”. Zakładanie przez opiekuna kartonu na głowę i „znikanie” w ten sposób, wywołuje u niemowlęcia salwy niepohamowanego śmiechu.

Raczkujący maluch doceni większe kartony wysyłkowe – takie, do których można wejść. Doskonałą zabawą jest przesuwanie dziecka siedzącego w kartonie po śliskiej powierzchni. Bobas cieszy się prędkością, a mama czy tata nie muszą już korzystać z siłowni.

Budowle i pojazdy z kartonu – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia

Przedszkolaki i starsze dzieci potrafią z kartonowych pudeł wyczarować rozmaite budowle. Domki, zamki czy warownie często zostają odpowiednio pomalowane farbami plakatowymi i pisakami. Z dużych pudeł można tworzyć również pojazdy – wyścigówki, ciągniki a nawet czołgi.

Nie tylko duże pudełka gwarantują doskonałą rozrywkę. Kartony na ciasto mogą udawać domki jednorodzinne dla lalek oraz wagony pociągu. Świetnie sprawdzą się również w roli, do której zostały przeznaczone – zabawa w ciastkarnię z użyciem prawdziwych akcesoriów jest naprawdę fantastyczna.

Dlaczego warto inicjować „pudełkowe” zabawy?

Niezależnie od wieku dziecka, zabawy z udziałem kartonów przynoszą naszym podopiecznym wiele korzyści. Przede wszystkim pobudzają kreatywność, ponieważ wymagają zaangażowania wyobraźni i pomysłowości. Żeby zobaczyć w kilku pudłach obronną twierdzę czy telewizor, trzeba wykazać się jednocześnie fantazją i inwencją twórczą.

Drugim ważnym aspektem zabaw z kartonami jest ćwiczenie przez dziecko tzw. małej motoryki. Żeby pudło stało się domkiem, trzeba posłużyć się nożyczkami, a także pędzlem, kredką czy flamastrem. Warto wykorzystać również miarę, linijkę, ekierkę a nawet kątomierz i cyrkiel. Dzieci zapoznają się w ten sposób z przyrządami przydatnymi później na lekcjach geometrii.

Wreszcie trzecia istotna korzyść z wykorzystania kartonów do zabawy: od najmłodszych lat uczymy dzieci, że warto wykorzystywać różne przedmioty więcej niż jeden raz. Pudełko, w którym przynieśliśmy do domu urodzinowy tort, może posłużyć później do wielu różnych zabaw. A karton użyty do wysyłki ubrań, po ich rozpakowaniu świetnie nada się na łóżeczko dla misia. Nie trzeba go wyrzucać nawet jeśli znudzi nam się w tej funkcji. Wówczas może przekształcić się w pojemnik do przechowywania.


Powrót do wszystkich
Rozwiń stopkę Zwiń stopkę
Kliknij, aby zamknąć podgląd produktu