Waluty

Zarządzanie zapasami w sklepie internetowym (e-commerce)

Zarządzanie sporą ilością dóbr na sprzedaż jest dla przedsiębiorstw nie lada wyzwaniem. Prawidłowe gospodarowanie zapasami wpływa w sposób bezpośredni na osiągane przez firmę zyski.

Dlaczego zarządzanie zapasami jest ważne?

Aby pakowanie paczek i wysyłanie ich do klientów odbywało się szybko i sprawnie, niezbędne okazuje się dobre zarządzanie zapasami. Co ważne, w magazynie musi znajdować się wystarczająca ilość towaru, aby klient nie musiał czekać zbyt długo na realizację zamówienia. Oczywiście, zalegający towarnie jest korzystną dla firmy sytuacją, gdyż nie przynosi zysków, a jedynie zajmuje potrzebne miejsce. Aby firma mogła odnieść sukces, musi zadbać o odpowiednią liczbę wysokiej jakości produktów, które może błyskawicznie przesłać do swoich klientów. Nie bez znaczenia jest też zadbanie o wystarczającą liczbę opakowań, jak i wypełniacze do pudełek.

Metody zarządzania zapasami

Wśród najpopularniejszych metod zarządzania odpadami wymieniamy takie techniki jak:

  1. Metoda ABC- dzieli zapas na trzy grupy- grupę A, B oraz C. Towary przypisuje się do konkretnych grup, biorąc pod uwagę ich udział w wartości zapasu. Grupa jest to wszelkie pozycje o największym udziale, te w B mają mniejszy udział, a pozycje w grupie C najmniejszy (są jednak najliczniejsze).
  2. Metoda XYZ- działa w dosyć podobny sposób, jednakże skupia się na częstotliwości zamówień danych towarów. Dzieli zapas na pewne grupy: X- nieustanne zapotrzebowanie o niewielkich wahaniach popytu, Y- zmienne zapotrzebowanie w okresie sezonowym, Z- wysoce nieregularne zapotrzebowanie, którego nie są się oszacować.
  3. Metoda just-in-time- polega na utrzymywaniu zapasów na poziomie minimum. W jej przypadku najważniejsza jest dobra współpraca z producentami oraz dostawcami, którzy w sposób błyskawiczny przesyłają towar po jego zamówieniu, a my wykonujemy pakowanie paczek i ich dalszą wysyłkę do klienta. Zaletą tej metody jest redukcja kosztów związanych z utrzymaniem zapasów. Wiąże się ona jednak z ryzykiem niedostarczenia zamówienia do odbiorcy.
  4. Metoda inwestycyjna- w niej gromadzimy spore zapasy, co zmniejsza koszt ich zakupu i transportu. W tym wypadku możliwe są straty wynikające z utrzymania tak dużej ilości towaru. Aby dobrze zabezpieczyć w magazynie dużą ilość produktów, przyda nam się folia stretch oraz wygodny dyspenser do folii stretch, który usprawni pracę.

Jak wybrać metodę zarządzania zapasami?

Wybór metody zarządzania zapasami zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest sytuacja ekonomiczna firmy i branża, w jakiej działa. W każdym jednak przypadku przydadzą nam się programy magazynowe. W zarządzaniu zapasami chodzi przede wszystkim o optymalizację kosztów. Warto śledzić wszelkie nowości, poznać oczekiwania odbiorców, co do czasu i dostępności towaru. Nie bez znaczenia jest też zapas opakowań, w które szybko zapakujemy towar. Popularnością cieszą się zwłaszcza opakowania ekologiczne. W żadnym sklepie nie może też zabraknąć zapasu takich artykułów jak folia bąbelkowa czy kartony na zamówienie.

Efektywne zarządzanie zapasami w sklepie internetowym jest kluczowym elementem sukcesu tego rodzaju biznesu.


Powrót do wszystkich
Czat udostępnia Firmao.pl CRM
Rozwiń stopkę Zwiń stopkę
Kliknij, aby zamknąć podgląd produktu