Waluty

Etykiety wysyłkowe - czyli o etykietowaniu paczek do wysyłki

Prawidłowe etykietowanie przesyłek jest niezwykle istotne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w większości firm kurierskich paczki sortowane są maszynowo - jeżeli urządzenie nie rozpozna etykiety, może się okazać, że taka paczka zostanie odrzucona i nie dotrze do odbiorcy. Dlatego tak ważne jest to, by w sposób prawidłowy etykietować przesyłki.

Co powinno znaleźć się na etykiecie?

Choć każdy przewoźnik ma swój system etykietowania, to jednak na każdej z nich zawsze muszą znaleźć się następujące informacje:

  • numer przesyłki,
  • masa paczki,
  • dane nadawcy i odbiorcy,
  • data wysyłki.

Istotne są również informacje dotyczące samej przesyłki np. tego, czy jest to paczka standardowa, czy może expresowa.

Niezależnie od tego, czy są to kartony do wysyłki, folie kurierskie czy jakiekolwiek inne opakowania zasada tworzenia etykiet zawsze będzie taka sama.

Zasady tworzenia etykiet wysyłkowych

Tworzenie etykiet nie jest skomplikowane - warunkiem jest jednak znajomość kilku podstawowych zasad.

Standardowa etykieta ma wymiar 10 × 15 cm (A6), jednak w przypadku mniejszych lub większych przesyłek można zastosować inne wymiary. W przypadku sklepów internetowych gdzie każdego dnia nadawanych jest mnóstwo paczek, dobrym rozwiązaniem będą etykiety samoprzylepne, pozwalające zaoszczędzić sporo czasu. W tym celu można kupić specjalne drukarki, pozwalające w stosunkowo krótkim czasie wydrukować dużą ilość etykiet.

Materiał, na jakim będą drukowane, musi być odporny na działanie wilgoci i zmiennych temperatur - bardzo ważne jest to, by etykieta w czasie transportu nie uległa nawet najmniejszemu zniszczeniu. W przypadku druku etykiety na zwykłym papierze należy w celu jej zabezpieczenia umieścić ją w przyldze kurierskiej. W przeciwnym wypadku może być problem z tym, by dotarła do adresata.

Jakie etykiety będą najlepsze?

Aby opakowania wysyłkowe były właściwie etykietowane, ważne jest wybranie odpowiedniego nośnika. Możliwości jest kilka. Można zastosować etykiety bez kleju. To proste rozwiązanie, które sprawdzi się niezależnie od posiadanej drukarki. Do przyklejania takich etykiet, niezbędna będzie dobrej jakości, transparentna taśma klejąca. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które jednak sprawdzi się tylko przy niewielkiej ilości przesyłek nadawanych każdego dnia. Najbardziej odporne na uszkodzenia będą etykiety termo - transferowe oraz termiczne. Oba rodzaje wyposażone są w mocy klej odporny na działanie wilgoci i zmiennych temperatur. Do ich drukowania potrzebna jest jednak specjalna drukarka.

Gdzie przykleić etykietę na opakowaniu?

Najlepszym miejscem na etykietę jest górna część paczki. Dzięki temu będzie się ona znajdowała tylko po jednej stronie. Pudełka z nadrukiem jest najłatwiej etykietować, problem może pojawić się w przypadku przesyłek o nieregularnych, niestandardowych kształtach. Wówczas należy pamiętać o tym, że etykieta mysi być tak umieszczona, by bez problemu można było z niej zeskanować kod kreskowy/kod QR.


Powrót do wszystkich
Czat udostępnia Firmao.pl CRM
Rozwiń stopkę Zwiń stopkę
Kliknij, aby zamknąć podgląd produktu